Dünya-Yıldız Dansı

Translated by Hande Sezer


Amaç: Dünya ve Yıldız elementlerini kendi benliğimizin içerisinde birleştirmek.

Müzik: Omashar - Dünya – Yıldız Dansı.
DÜNYA-YILDIZ DANSI:
nın müziği için tıklayın Şimdi CD olarak alabilirsiniz veya indirebilirsiniz!
Süre: 33 Dakika.

         

Dünya-Yıldız dansı, benliğimizin özünde meydana gelen Dünya ve Yıldız arasındaki Kutsal Birleşme’yi sembolize eder. Her birimiz hem Dünya Varlığı hem de Yıldız Varlığı’ndan oluşmuşuzdur. Birleşik kutupluluklarımızı tam anlamıyla ifade edebildiğimiz zaman, daha da büyük bilinçli bir Birlik’in içerisinde bireşmeye hazır hale geliriz. Güçlü Dünya – Yıldız Dansı bunu yapmamızı olanaklı kılar.

Kendinizin daha önce hissetmemiş olduğunuz taraflarınızı aktive ederken, hareketlerinizde özgür olmaya, garip görünmeye ve kendinizi bu harikulade dansın içine atmaya hazırlıklı olun. Dünya ve Yıldız’ın enerjilerini hayata geçirirken, bütün hareketleriniz vurgulu ve hatta neredeyse abartılı olmalıdır. Bu ilkel enerjileri daha çok bedenledikçe daha büyük dönüşümler yaşayacaksınız.

Bu dansa başlamadan önce bir partner seçin. Partnerinizin ayaklarına çok dikkatlice bakın, çünkü dansın geri kalanında partnerinizi ayaklarından tanıyacaksınız.

         

BİRİNCİ AŞAMA: DÜNYA VARLIKLARI

Müzik, gezegenin yüzeyinin altında yaşayan en eski Dünya Varlıkları’nın derin, belirgin bir şekilde atan ritmiyle başlar. Kendi kendimize ağır, paldır küldür hareketlerle, önce bir ayağımızla, daha sonra diğeriyle, yere yakın olarak ve dizlerimiz kırık bir şekilde dansetmeye başlarız. Dünya Varlıkları yerşekiminin o çok güçlü ağırlığını hissederler ve SÜREKLİ olarak sadece yere bakarlar. Her adımda, Dünya Varlık’ı, daha sert adımlar atarak, daha hızlı nefes alarak Dünya’nın daha da derinleriyle birleşir: onlar Dünya’dandır.

Dünya Varlıkları dansederken, düşük, domuz gibi hırıldayan sesler çıkartırlar veya gürlerler. Elleri yumruk veya pence şeklinde yuvarlanmıştır. Unutmayın: Dünya Varlıkları sadece aşağıya yani yere bakar!

         

İKİNCİ AŞAMA : YILDIZ VARLIKLARI

Daha sonra müzik, yüzlerinde ölçüsüz bir neşe ifadesi ile vecit halinde, kolları gökyüzüne doğru açık bir şekilde zerafet içerisinde dönmekte olan ve SÜREKLİ olarak gökyüzüne bakan, Yıldız Varlıkları’nın daha hafif ritmine doğru geçiş yapar. Onlar bir tüy kadar hafif, uzatılmış bir şekilde yere hemen hemen hiç değmemektedirler. Müzik değiştiğinde, hepimiz Yıldız Varlıklar haline geliriz. Yıldız Varlıklar, hafifliğin narin şarkıları olan saadet sesleri çıkartırlar.

Müzik her değiştiğinde bütün dansçılar Dünya Varlıklarını veya Yıldız Varlıklarını bedenlemek arasında geçiş yaparlar.

         

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: PARTNERİNİZİ BULMAK

Yaklaşik 5 dakika sonra, flüt benzeri (yoksa çanlar mı?) bir sesin girişi ile müzikte farkedilir bir değişiklik olacaktır. Bu artık partnerinizi bulmanızın zamanı geldiğini bildiren işarettir. (Birinci ve ikinci aşamalar esnasında, Dünya ve Yıldız Varlıkları olarak dansederken birbirinize olabildiğince yakın durup birbirinizi ayaklarınızdan tanımalısınız) Birbirinizin sol kolunun ön kısmını tutarak partnerinizle biraraya gelirsiniz. Partnerinizin kolunu dirseğinin hemen altından yakalarsınız. Dünya Varlıkları partnerlerini çok sıkı bir şekilde tutarken, Yıldız Varlıkları çok hafif bir şekilde tutarlar.

BİRİNİZ ŞİMDİ BİR DÜNYA VARLIK, DİĞERİNİZ İSE YILDIZ VARLIK OLACAKSINIZ. ((Bu, biriniz bedenlediğiniz varlığa uygun müzikte dansederken, diğerinizin dans etmemesi anlamına gelmektedir.) Bunu ister önceden, isterseniz o anda seçebilirsiniz. Dansederken Dünya ve Yıldız Varlıkların seslerini çıkartmayı unutmayın

Dansederken Dünya ve Yıldız Varlıkların seslerini çıkartmayı unutmayın.

Dansın bu evresinde partnerinize KESİNLİKLE bakmamanız ÇOK ÖNEMLİDİR. Müzik her değiştiğinde, partnerler, eşlerinin kollarını bırakıp diğer kolu tutarak, pozisyon değiştirirler. Dünya Varlık’ı yukarı doğru kalkarak hiç çaba harcamadan bir Yıldız Varlık haline gelirken, Yıldız Varlık da aşağıya doğru batarak Dünya Varlık haline gelir.

         

DÖRDÜNCÜ AŞAMA: KUTSAL BİRLEŞME

Eğer sahip olduğunuz herşeyi ortaya koyarak bu dansı yapıyorsanıız size sonsuzluk gibi gelecek olan, yaklaşık 7 dakika sonra, müzik tekrar değişecek, açılıp semavi bir hale gelecektir. Müzik değişir değişmez, dansetmeyi bırakıp Dünya veya Yıldız olarak olduğumuz pozisyonda kalırız. ÇOK YAVAŞÇA partnerimizin kolunu bırakırız ve Dünya Varlıklar Dünya’nın derinliklerine doğru giderken, Yıldız Varlıklar da göklerde daha yükseklere doğru çıkarlar.

BU KISIMDA ACELE ETMEDEN BUNLARI GERÇEKTEN HİSSETMENİZ ÇOK ÖNEMLİDİR! Dansın bu evresinde isterseniz on dakika bile kalabilirsiniz.

Daha sonra Dünya ve Yıldız Varlıkları muazzam bir değişimin ani isteğini hissetmeye başlarlar. Dünya Varlıklarını yukarı, Bilinmeyen’in içine doğru yükselmeye çağıran büyük bir arzu içlerini doldurur. Aynı zamanda Yıldız Varlıkları birşeyin onları aşağıya, daha önce hiç bulunmadıkları bir yere doğru çektiğini hissederler.

Çok yavaşça Dünya Varlıkları yukarı yıldızlara doğru olan yolculuklarına başlarken, Yıldız Varlıkları da maddeleşmeye doğru alçalmanın dürtüsünü hissederler. Gitgide, yavaş yavaş Bilinmeyen’in içine doğru çekilirsiniz.

Bir sure sonra, sizden çok farklı başka bir varlığın fiziksel mevcudiyetini hissederek, yalnız olmadığınızın farkına varırsınız, Bu büyüleyici bir keşiftir. Varlığınızın özünde büyük bir dönüşüm meydana gelmekte olduğu için, LÜTFEN ACELE ETMEYİN. Bu deneyim siz ne kadar izin verirseniz o kadar derin olacaktır.

Bu ana kadar, hiçbiriniz diğerinin varlığından haberdar değildiniz. Bu kadar olağanüstü bir varlığın var olmasından dolayı hayrete düşmüşsünüzdür. Bu sizin şimdiye kadar görmüş olduğunuz en garip varlıktır. Aranızdaki ilk temas hafif bir dokunuş veya kaçamak bir bakış olabilir. İlk göz teması çoğunlukla acı verici olabilir, bu yüzden göz temasının yavaşça ve nazikçe kurulmasına izin verin. Bilinmeyen’in korkusu, siz partnerinize daha çok açıldıkça, yavaşça bir merak hissine dönüşür. Sizler Dünya ve Yıldız’ı, en sonunda Birleşmiş Bir Dünya-Yıldız Varlığı haline gelene kadar, tam bir Kutsal Birleşme içinde bütünlemektesiniz.

         


BEŞİNCİ AŞAMA: TEK KALP VALSİ

Artık bütün olmuş olan Dünya-Yıldız Varlıkları kollarını Tek Kalp pozisyonunda kaldırıp, Bir olarak, bir kenardan diğerine yavaşça dansederler. (Sol ayağınızla sola doğru bir adım atabilir, ve sağ ayağınızı sol ayağınızın yanına getirebilirsiniz. Daha sonra sağ ayağınızla sağa doğru bir adım atabilir ve sol ayağınızı sağ ayağınızın yanına getirebilirsiniz. Ve bu adımları tekrarlamaya devam edebilirsiniz.) Yukarı doğru kaldırmış olduğunuz elleriniz, parmaklar aynı hizada olacak ama birbirine değmeyecek şekilde hafifçe ayrık birdurumda olmalıdır.

BU DANSIN ANAHTARI, berrak bir şekilde bu görkemli Kutsal Yeniden Birleşme’nin hissinden zevk alırken, NARİN VE SÜPTİL OLMAKTIR.

Şimdi eşler nazikçe birbirlerinden uzaklaşarak dansederek geriye doğru gider ve Birlik’lerini genişletirler. Bir Kalp’lerini paylaşılan Öz’ün kocaman bir havuzu olarak hissederler.

Bu esnada Bir Kalp’in enerjisini azaltacağı için LÜTFEN GÜÇLÜ GÖZ TEMASLARINDAN KAÇININ. Bir Kalp’inizin havuzuna konsantre olun.

Şimdi, hepiniz Muazzam Bir Dünya-Yıldız Varlık haline gelene kadar, karşınıza kim gelirse onunla Bir Varlık olarak hizalanarak, gelişigüzel eş değiştirmenin zamanı gelmiştir. Buna erişildiğinde, hepimiz diğerlerinin arasında Bir Kalp pozisyonunda serbestçe hareket ederek, nazikçe birbirimize sevgilerimizi gönderebiliriz.

         


İkinci DÜNYA-YILDIZ DANSI:

Dünya-Yıldız Dansı yaklaşık yarım saat surer ve eğer mümkünse iki kere yapılmalıdır. Eğer isterseniz dansa, eşlerin biraraya geldiği zaman olan, Üçüncü Aşama’dan başlayabilirsiniz. Aynı partneri seçin ve Üçüncü Aşama’ya bir önceki dansı bitirmiş olduğunuz Varlığın tam tersi Varlık olarak başladığınızdan emin olun. ( Örneğin, eğer önceki dansı Dünya Varlık olarak bitirmişseniz, şimdi Üçüncü Aşama’ya Yıldız Varlık olarak başlamalısınız). Bu, size iki kutubunuzu da deneyimleme olanağı sağlar.

1989-2007 tüm telif hakları Solara'ya aittir. Her hakkı saklıdır.